Faworyta – reż. Jorgos Lantimos

Marzec 10, 2019

Wielokrotnie nagradzany. Piękny pod względem wizualnym, aktorskim i muzycznym. Zaskakujący i nieoczywisty.

„Faworyta” to dramat historyczny, oparty lub też raczej zainspirowany autentycznymi wydarzeniami. Opowieść o trzech kobietach. Królowej Annie (Olivia Colman) oraz walczących o jej względy faworytach, księżnej Marlborough (Rachel Weisz) i Abigail Hill (Emma Stone). Pojawienie się Abigail na dworze psuje dotychczasową, wieloletnią relację między królową, a księżną. Jednakże Sarah Churchill, czyli księżna Marlborough nie zamierza oddać swoich wpływów młodszej rywalce. Napięcia między kobietami są rozegrane w taki sposób, że nigdy do końca nie wiadomo kto kim manipuluje. Gdzieś w tle jest wojna angielsko – francuska. Gdzieś w tle jest też wielka polityka. Dworskie zabawy. Wyfiokowani mężczyźni o upudrowanych noskach i pomalowanych na czerwono policzkach. To wszystko jest jednak tłem dla kameralnej opowieści o walce o władzę.

Relacje między kobietami trudno nazwać miłosnymi. Właściwie nie wiadomo czy któraś z nich jest lesbijką. Tu chodzi o władzę, wpływy i samotność, a nie miłość.

Faworyta

reż. Jorgos Lantimos

2018

Nagrody: Oskar i Złoty Glob dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, BEFTA za najlepszy film brytyjski, najlopszy scenariusz, scenografię, kostiumy, charakteryzację, rolę pierwszo i drugoplanową, MFF w Wenecji najlepsza aktorka i Srebrny Lew dla Jorgosa Lantimosa i wiele innych.

PS. Warto zwrócić uwagę na fascynujące kostiumy i scenografię.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *