Wolność na jedną noc – Jeanette Winterson

Listopad 11, 2018

To moja ulubiona powieść Jeanette Winterson. Mając lat dwadzieścia parę zaczytywałam się w niej wielokrotnie. Dziś, z pewnym zdziwieniem, przyglądam się niektórym zakreślonym fragmentom. No cóż… musiało to być dla mnie wtedy bardzo ważne. Teraz zakreśliłabym pewnie coś innego, ale nie piszę już po książkach. Nie ważne. To cudowna, wspaniale poetycka proza, którą polecam każdemu.

Czułam się tak, jakbym przypadkiem zabłąkała się do cudzego życia, stwierdziła, że chcę w nim zostać, a potem zabłąkała się z powrotem do własnego życia, nie dysponując żadnym kluczem, wskazówką ani też sposobem na zakończenie tej opowieści.”

od wydawcy:

Powieść Winterson dzieje się w świecie komputerów, przekształcając je w medium o całkiem ludzkim wymiarze. Wirtualna narratorka, Ali, trudni się pisaniem tekstów przesyłanych pocztą elektroniczną napisze ci wszystko, co zechcesz, na zamówienie, pod warunkiem, że jesteś gotów wejść do takiej opowieści jako ty sam, ryzykując, że wyjdziesz z niej jako ktoś inny. A więc możesz się stać bohaterem własnego życia, możesz być wolny choćby tylko przez jedną noc, ale płacisz za to cenę, podobnie zresztą jak Ali, która odkrywa, że sama też będzie musiała ją zapłacić. Winterson proponuje niezapomnianą podróż z Londynu do Paryża, z Capri do cyberprzestrzeni, wykorzystując bajki, współczesne mity i kulturę popularną do utkania kanwy opowieści o przegranej, a jednak odwzajemnionej miłości.


Wydanie papierowe: 224 strony

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis

Rok wydania: 2003

Tłumaczenie: Gabriela Janowska

ISBN: 83-7301-209-5

Tytuł oryginału: Power Book

Pierwsze wydanie: 2000 by Jeanette Winterson

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *