Gentelman Jack – reż. Sarah Harding i Jennifer Perrott

Czerwiec 14, 2019

Cudowny, zabawny, historyczny mini serial BBC z 2019 roku. Dostępny na HBO.

Scenariusz oparty jest na dziennikach Anne Lister, żyjącej na początku XIX wieku ekscentryczki, intelektualistki, nie zamierzającej się nikomu podporządkowywać lesbijki, butch. Historia zawarta w ośmiu odcinkach skupia się na ostatnim z wielu związków Anne Lister.

W roku 1832, po latach niezwykłych podróży i poznawania nowych, fascynujących ludzi, Anne Lister powraca do rodzinnego Halifax. Zamierza przywrócić świetność odziedziczonej posiadłości, Shibden Hall. Do tego potrzeba pieniędzy. A pieniądze można zdobyć budując kopalnię lub aranżując korzystne małżeństwo. Z tym, że Anne nie zamierza wychodzić za mąż… szuka żony.

Suranne Jones w roli Anne Lister absolutnie podbiła moje serce. Nie tylko zresztą moje, bo oglądałyśmy to zbiorowo. Choć Sophie Rundle jako Ann Walker też miała swoje zwolenniczki. Bohaterki są fascynujące i przechodzą fascynującą przemianę (zwłaszcza Ann Walker) pod swoim wpływem. W postać siostry Anne wcieliła się znana z roli Yary Greyjoy w grze o tron Gemma Whelan.

Część zdjęć do serialu kręcono w muzeum w Shibden Hall. W miejscu, w którym faktycznie Anne Lister spędziła pewną część swojego życia. To tam po ponad 50 latach od śmierci autorki, zostały znalezione jej dzienniki. Ich fragmenty były pisane szyfrem, mieszaniną greki, cyfr i angielskiego. Po ich odcyfrowaniu zostały na kolejne dziesięciolecia ukryte. W tamtych czasach wydawały się zbyt skandaliczne. Nadal mogą się takie wydawać, gdyż prawdziwa Anne Lister prowadziła dość ekscentryczne życie i miała bardzo wiele romansów, o czym napiszę więcej jak tylko skończę czytać jej biografię.


Gentelman Jack

reż. Sarah Harding i Jennifer Perrott

miniserial (8 odcinków)

2019

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *