Lesbijskie Nagrody Literackie

Luty 28, 2019

W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami ogłoszeniem finalistów tegorocznych Lammys (Lambda Literary Awards) postanowiłam przygotować listę nagród literackich wręczanych na całym świecie (głównie anglojęzycznym) literaturze lesbijskiej. Aż trudno uwierzyć, że jest tego aż tyle. Czuję się czasami jakbym żyła w jakiejś małej, odciętej od świata klatce. Całe szczęście, że jest internet, bo pewnie nie wiedziałabym, że takie nagrody, festiwale i książki w ogóle istnieją.

A oto lista części nagród wręczanych literaturze LGBT w USA, Kanadzie i Francji.

Lambda Literary Awards „Lammys” (USA)

Wręczana od 1988 roku przez Lambda Literary Foundation. Rozdawana jest w aż 22 kategoriach podzielonych na oddzielne grupy (Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender). Najczęściej nagradzanymi pisarkami w kategoriach literatury lesbijskiej są: Ellen Hart, Katherine V. Forrest, Alison Bechdel, Nicola Griffith, Melissa Scott, Sarah Waters, Dorothy Allison, Achy Obejas, Radclyffe, Karin Kallmaker, Lilian Faderman.

Lambda Literary Foundation wręcza też kilka nagród specjalnych. W tym The Pioneer Award (za całokształt twórczości).

http://www.lambdaliterary.org/awards/

GCLS „Goldie” Award (USA)

Wręczana przez The Golden Crown Literary Society (organizację stworzoną w 2004 roku, której działalność skupia się na literaturze lesbijskiej). Wręczana jest na corocznych konferencjach. Początkowo miała 4 kategorie, od 2016 jest ich ponad 15. Z wspominanych przeze mnie do tej pory pisarek, finalistkami były między innymi Lee Winter, Jae, Gerri Hill i Radclyffe.

https://www.goldencrown.org/default.aspx

Stonewall Book Award (USA)

Nagroda literacka wręczana od 1971 roku, powieściom LGBT, wydanym w Stanach Zjednoczonych w języku angielskim. Jest sponsorowana przez Gay, Lesbian, Bisexual, and Transgender Round Table (GLBTRT) of the American Library Assciation. Jest rozdawana w trzech kategoriach: fikcja, literatura popularnonaukowa, literatura dla dzieci i młodzieży. Nagrody przyznawane są na przełomie czerwca i lipca. Pierwszą nagrodzoną książką, była wydana w 1969 roku przez Isabel Miller „Parience and Sarah”. Innymi nagrodzonymi byli między innymi (z tych znanych na polskim rynku) Michael Cunningham „Godziny” (1999) i Sarah Waters „Niebanalna więź” (2001).

http://www.ala.org/rt/glbtrt/award

The Alice B Readers Award (USA)

Wręczana żyjącym pisarkom, piszącym powieści lesbijskie. Autorka może być nią uhonorowana tylko raz i jest to nagroda za całokształt twórczości.

Nagroda, wręczana od 2005 roku, jest wymyślona przez Robertę „Sandy” Sandburg, zmarłą na raka w 2009 roku. Fundatorami poza Sandburg są anonimowi darczyńcy. Wśród nagrodzonych znajdują się między innymi Radclyffe, Gerri Hill, Ann Bannon, Gil McKnight, Melissa Brayden (o których książkach zdążyłam już parę słów napisać) i wiele innych.

http://www.alicebawards.org/

Triangle Awards (USA)

Nagrody przyznawane od 1989 roku, przez American Association Of Gay Men And Lesbians In The Publishing Industry. Wśród przyznawanych przez stowarzyszenie nagród znajdują się m. in.: Ferro-Grumley Award (Fiction), Audre Lorde Award (lesbian poetry), Judy Grahn Award (lesbian non fiction).

http://www.publishingtriangle.org/

Bisexual Book Awards (USA)

Od 2013 roku. Wręczana przez Bi Writers Association najlepszym książkom adresowanym do osób biseksualnych. Ma aż 11 kategorii, w tym: Fikcja, Poezja, Erotyka, Romans, Speculative Fiction, Pisarz roku, Biografia itp.

http://www.biwriters.org/

James Tiptree Jr. Award

Zainicjowana w 1991 roku przez autorów Pat Murphy i Karen Hoy Fowler. Wręczana literaturze science fiction i fantasy, pogłębiającej tematykę gender.

Prix Rebublique du Glamour (Francja)

Ufundowana w 2008 roku nagroda dla najlepszej francuskiej powieści lesbijskiej.

Dayne Ogilvie Prize (Kanada)

Wręczana od 2007 roku przez Writers’ Trust of Canada. Finaliści są wybierani przez niezależne jury, a nagroda wręczana jest podczas Parady w Toronto.

https://www.writerstrust.com/awards/dayne-ogilvie-prize/

Blue Metropolis Violet Prize (Kanada)

Nowa nagroda. Wręczana dopiero od 2018 roku. Jej pierwszą finalistką jest Nicole Brossard. Sponsorem nagrody jest… Air Canada.

Ciekawe kiedy doczekamy się takich nagród w Polsce?

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *